GRADE 8 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Simmonique Paulsen, Malachi Lawrence, Shanique Johannes, Chenielle Jacobz

Arts & Culture
Phatutshedso Mutamba, Jamie-Lee Arendse, Malachi Lawrence, Shanique Johannes, Rhulani Sibisi

Economic & Management Sciences
Chenielle Jacobz, Kholofelo Tshilwane, Malachi Lawrence

English
Dipthie Sivakumar, Nadine Sewsunkur, Luyanda Tshetshe, Rita Xaba

Life Orientation
Nompumelelo Mbumbe, Dipthie Sivakumar, Kholofelo Tshilwane

Mathematics
Xaba Rita, Phatutshedzo Mutamba, Luyanda Tshetshe, Shanique Johannes, Sachin Maharaj, Phuti Mphaki, Malachi Lawrence

Natural Sciences
Rita Xaba, Luyanda Tshetshe, Malachi Lawrence

Social Science
Kholofelo Tshilwane, Phatutshedso Mutamba, Malachi Lawrence

Technology
Phuti Mphaki, Rita Xaba, Malachi Lawrence

Academic Excellence – 80%
Phuti Mphaki, Chenielle Jacobs, Phatutshedzo Matumba, Shanique Johannes, Kholofelo Tshilwane, Luyanda Tshetshe, Rita Xaba,

Top Achiever – Malachi Lawrence – 87.1

GRADE 9 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Jodilee Ferreira, Curtly Arendse, Sumaiyah Bhamjee, Payal Sukraj

Arts & Culture
Branden Molotsi, Jodilee Ferreira, Azraa Moyideen, Fazlin Margrose, Payal Sukraj

Economic & Management Sciences
Tamia Lawrence, Tenille Forbes, Miraldina Cangoma, Curtly Arendse, Payal Sukraj

English
Miraldina Cangoma, Branden Molotsi, Tenille Forbes, Hangwani Masikhwa, Azraa Moyideen, Payal Sukraj

Life Orientation
Tamia Lawrence, Miraldina Cangoma, Zinhle Mhlongo, Payal Sukraj, Branden Molotsi, Ethan Saunders

Mathematics
Miraldina Cangoma, Tenille Forbes, Payal Sukraj

Natural Sciences
Azraa Moyideen, Branden Molotsi, Payal Sukraj

Social Science
Thando Vilakazi, Azraa Moyideen, Payal Sukraj

Technology
Azraa Moyideen, Fazlin Margrose, Payal Sukraj

Academic Excellence – 75%
Selokoane Selatile, Enya Mackay, Bonolo Masoka, Terri Harker, Charlen Sauls, Faatimah Jaffer, Danielle Booysens, Ayanda Kananda,
Thando Vilakazi, Ntladi Mohajane, Miraldina Cangoma, Tamia Lawrence, Sumaiyah Bhamjee, Jodilee Ferreira,
Hangwani Masikhwa, Fazlin Margrose, Azraa Mayideen, Branden Molotsi, Curtly Arendse, Tenille Forbes,
Top Achiever – Payal Sukraj

GRADE 10 TOP ACHIEVERS

Accounting
Simphiwe Gumede, Micaela Quaker, Kealaboga Mphahlele, Courtney Julich

Afrikaans
Sinclaire Zulu, Micaela Quaker, Taryn Anderson, Lesleigh Goldsmith

Business Studies
Poloko Hlalele, Zinclaire Zulu, Buhle Madonsela

Computer Applications Technology
Merlene Steyn, Poloko Hlalele, Lelethu Mashaba, Tumisho Noto, Courtney Julich

Consumer Studies
Kgomotso Monyai

English
Nandi Zulu, Buhle Nkosi, Naomi Ngcongwane, Grade Mudau, Mukundi Mamatho, Courtney Julich

Geography
Katleho Molatedi, Naomi Ngcongwane, Nandi Zulu

History
Courtney Julich

Life Orientation
Alice Kalwe, Zinclaire Zulu, Nhlanhla Ndlela

Life Sciences
Grace Mudau, Nandi Zulu, Mukundi Mamatho, Courtney Julich

Mathematics
Nabila Norgy, Kealeboga Mphahlele, Courtney Julich

Mathematical Literacy
Julia Russ

Physical Science
Mukundi Mamatho, Nandi Zulu, Courtney Julich

Visual Art
Nabila Norgy, Chad Thomas, Grace Mudau, Simphiwe Gumede

Academic Excellence – 70%
Naomi Ngcongwane, Buhle Madonsela, Nabila Norgy, Mukundi Mamatho, Chad Thomas, Micaela Quaker, Sinclaire Zulu, Simphiwe Gumede, Kealeboga Mphahlele, Grade Mudau, Nandi Zulu,
Top Achiever : Courtney Julich 86.3%

GRADE 11 TOP ACHIEVERS

Accounting
Kirsten Kirkwood, Zaahid Khan, Kishalia Naidoo, Sinqobile Mbele, Irfaan Moolla

Afrikaans
Jody-Leigh Pienaar, Irfaan Moolla, Zaahid Khan

Business Studies
Nompumelelo Gasa, Melissa Carpede, Mokgadi Ntsoele

Computer Applications Technology
Ashwin Ryan Umme Ayman Khan, Ajna Sukraj

Economics
Nksana Gumede, Pacharo Ngconwane, Kagiso Moloi

English
Kishalia Naidoo, Micaela Maharaj, Zaahid Khan, Sibongile Sibeko, Ajna Sukraj, Irfaan Moolla

Geography
Ritikedzeni Budeli, Tumelo Ramolula, Micaela Spykerman, Brinley Theunis, Robert Henwood

History
Jody-Leigh Pienaar

Life Orientation
Kamogelo Makgamatha, Melani Govender, Umme Ayman Khan, Sinqobile Mbele, Jody-Leigh Pienaar

Life Sciences
Sinqobile Mbele, Ajna Sukraj, Zaahid Khan, Irfaan Moola

Mathematics
Ajna Sukraj, Kishalia Naidoo, Irfaan Moolla

Mathematical Literacy
Calvin van Rensburg, Robert Henwood

Physical Science
Sibongile Sibeko, Ajna Sukraj, Zaahid Khan, Irfaan Moolla

Visual Art
Lesego Letsholo, Monique Solomons, Firdaus Mchakulu, Bonolo Maluleke, Calvin van Rensburg, Umme Ayman Khan

Academic Excellence – 70%
Letsholo Lesego, Firdaus Mchakulu, Calvin van Rensburg, Mqondisi Mtshali, Bonolo Maluleke, Rameez Malick, Sibongile Sibeko, Kirsten Kirkwood, Jody-Leigh Pienaar, Robert Henwood, Umme Ayman Khan, Sinqobile Mbele, Kishalia Naidoo, Zaahid Khan, Ajna Sukraj,
Top Achiever – Irfaan Moola 87,7%

GRADE 12 TOP ACHIEVERS

Accounting

Caleb Vaughan*, Siyabonga Ngubeni*, Lindokuhle Nkosi*, Bongiwe Nyathikazi*, Ntsako Nkuna*, Elsie Lethiba*, Camy Petersen*, Sibonela Hlongwani, Larissa Petersen, Rosisan Ntshabele*, Ayanda Shabane*, Ofentse Lebelwane*, Thando Hlatshwayo*, Nikita Bowes*, Dumisani Sibasa*, Rumannah Pahad*, Khaya Mbebe*, Tshilidze Ngomeni*, Lerato Phetoe*, Kgaugelo Mphahlele*, Simone Pillay*,

Top Achiever – Carol Maluleke* – 95%

Afrikaans

Danielle Johnson*, Carol Maluleke*,  Yonwabani Bekezulu*, Caleb Vaughan*, Larissa Petersen*, Tammy Sons*, Camy Petersen*, Keshia Petersen*,

Top Achiever – Nikita Bowes* – 87%

Business Studies

Sibonelo Hlongwane*, Nadia Naidoo*, Ntombifuthi Btabzu*, Brooke Muhamed*, Ntsako Nkuna*, Nwabisa Mpotulo*, Nobesuthu Chipanta*, Dumisani Sibasa*, Nompumelelo Sithebe*, Thokozile Ngubane*, Tammy Sons*, Rumannah Pahad*, Lindokuhle Nkosi*, Ayanda Dlamini*, Tshilidzi Mngomeni*,

Top Achiever – Khaya Mbebe* – 91%

Computer Applications Technology

Nkosazana Khumalo, Tumelo Mthembu, Lindokuhle Nkosi*,

Top Achiever – Rumannah Pahad* – 92%

Economics

Siyabonga Ngubeni*, Ofentse Lebelwane*, Nwabisa Mpotula*, Nompumelelo Sithebe*,

Top Achiever – Thokozile Ngubane*- 86%

English

Keitumetse Moutloatse, Fathima Vahed, Nina Hulley, Ayanda Shabane, Carol Maluleke,

J H WHITEFORD AWARD FOR ENGLISH

Top Achiever – Khaya Mbebe* -81%

Geography

Inaamul Jaffer, Lesego Sello, Keitumetse Moutloatse,

FRANK BICHENO MEMORIAL AWARD FOR GEOGRAPHY

Top Achiever – Fathima Vahed* – 80%

History

Lesego Makungo, Ntombifuthi Ntanzi, Reubylee Moeketsi,

FELICITé MILLER AWARD FOR HISTORY

Sisanga April* – 81%

Life Orientation

Attiqah Mohamed*, Kgaugelo Mphahlele*, Inaamul Jaffer*,

Top Achiever – Ntombifuthi Ntanzi* – 91%

Life Sciences

Michaela du Plessis, Inaamul Jaffer*, Thando Hlatshwayo*,

Top Achievers – Carol Maluleke* – 86%

Mathematical Literacy

Kirsty Sithole, Olebogeng Nong,

Top Achiever – Zunaid Bhoola* – 81%

Mathematics

Lindokuhle Nkosi, Carol Maluleke,

Top Achiever – Kgaugelo Mphahlele* – 87%

Physical Science

Khaya Mbebe, Inaamul Jaffer, Carol Maluleke*

Top Achiever – Kgaugelo Mphahlele* – 87%

Tourism

Nicole Marwing, Kirsty Sithole

Top Achiever – Ntombifuthi Ntanzi – 78%

Visual Arts

Boitumelo Motau, Phatutshedzo Munayi*

Salette Whiteman Visual Art Award
Top Achiever – Damon Carincross* – 84%

Academic Achievement  – 65%

Nkosazana Khumalo, Keitumetse Moutloatse, Fatima Vahed, Jason Groenewald, Marcia Mudau, Sisanda April, Sibonelo Hlongwane, Thapelo Semona, Zunaid Bhoola, Lesego Makungo, Damon Cairncross, Nwabisa Mpotula, Tumelo Mthembu, Nicole Aube, Rorisang Ntshabele, Keshia Petersen, Dumisani Sibasa, Mamanka Selatile, Ofentse Lebelwane, Elsie Lethiba, Nicole Marwing, Larissa Petersen, Haymish Aron, Ntombifuthi Ntanzi, Caleb Vaughan, Kirsty Sithole, Michaela du Plessis, Danielle Johnson, Nikita Bowes, Camy Petersen, Simone Pillay, Nompumelelo Sithebe, Tshilidzi Mngomeni, Lerato Phetoe, Ayanda Shabane, Thokozile Ngubane, Inaamul Jaffer, Thando Hlatshwayo

Academic Excellence  – 75%

Kgaugelo Mphahlele, Lindokuhle Nkosi, Khaya Mbebem Rumannah Pahad, Carol Maluleke

Academic Honours Blazers

Grade 10

Courtney Julich, Mukunda Mamatha

Grade 11

Zaahid Khan, Jody-Leigh Pienaar, Ajna Sukraj

Les  Williams Trophy
Diligence, Perseverance, Loyalty &
All-round Attainment in Grade 11
Robert Henwood

Principal’s Award
Presidents
Nompumelelo Sithebe, Caleb Vaughan

Vic Jardim Trophy for Natural Science
Life Sciences, Mathematics and Physical Science
Kgaugelo Mphahlele

Harry Schwarz Award
Outstanding Achievement
Ntsako Nkuna

Scholar of the Year  Award

Carol Maluleke