GRADE 8 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Jesse Ferreira, Phebe Dragoner, Tasneem Bhoola, Raeesa Ebrahim, Bushebu Bulombo

Creative Arts
Eletu Sikade, Aaron Masana, Uhone Khakhu, Thandolwetho Mabaso, Sanele Khumalo

Economic & Management Sciences
Khayalethu Sithole, Tamica Biggars, Kim Jacobs, Leigh-Anne Wellington, Sanele Khumalo

English
Tasneem Bhoola, Paballo Nale, Raeesa Ebrahim, Tasmiyah Jaffer

Life Orientation
Uhone Khakhu, Caitlin Ferley, Sanele Khumalo, Raeesa Ebrahim

Mathematics
Mmetja Kekana, Tshegofatso Makhene, Sanele Khumalo

Natural Sciences
Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo, Raeesa Ebrahim

Social Sciences
Khayalethu Sithole, Pulwasha Imram, Thandolwethu Mabaso, Tamica Biggars, Elutu Sikade, Mbali Mbhele, Raeesa Ebrahim, Mmetja Kekana

Technology
Kim Jacobs, Lethabo Leolo, Kwenzokuhle Khumalo,
Raeesa Ebrahim, Sanele Khumalo

Academic Excellence – 80%
Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo
TOP ACHIEVER : Raeesa Ebrahim – 83,1%

GRADE 9 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Muhammad Moosajee, Caslian Isaacs, Tyrique Lawrence, Schaelyn Mohamed

Creative Arts
Adelaine Jacob, Shazia Kassim, Schaelyn Mohamed

Economic & Management Sciences
Tyrique Lawrence, Adelaine Jacob, Aarifah Moola, Sanjana Maharaj

English
Adelaine Jacob, Keera Naidoo, Caslian Isaacs, Selloane Maboea, Sanjana Maharaj, Kutloano Mcunu

Life Orientation
Schaelyn Mohamed, Sanjana Maharaj, Seemola Maboea, Gregory Snyders

Mathematics
Vhusani Nthangeni, Rofhiwa Sitabule, Lesego Manoko

Natural Sciences
Sanjana Maharaj, Tshepiso Tlhokwe, Khanya Makhothi

Social Sciences
Aarifah Moolla, Schaelyn Mohamed, Sanjana Maharaj, Adelaine Jacob

Technology
Aarifah Moolla, Sanjana Maharaj, Kutloano Mcunu, Muhammad Moosajee

ACADEMIC EXCELLENCE – 75%

Gregory Snyders, Matome Magoro, Kelly Heeralall, Shazia Kassim, Khanya Makhothi, Selloane Maboea,
Seemola Maboea, Lesego Manoko, Kutlaono Mcunu, Muhammad Moosajee, Adelaine Jacob, Aarifah Moolla,
Tyrique Lawrence, Schaelyn Mohamed
TOP ACHIEVER : Sanjana Maharaj – 84,2%

GRADE 10 TOP ACHIEVERS

Accounting
Chenielle Jacobz, Bradley Plaatjes, Sachin Maharaj

Afrikaans
Malachi Lawrence, Margot van Rensburg, Nadine Sewsunkur, Shanique Johannes, Zoé Fourie

Business Studies
Ahmad Tayob, Nabeelah Ebrahim, Karabo Hobo

Computer Applications Technology
Yasheen Govind, Blaine van Rensburg, Nontobeko Msimango

Economics
Cheniel Jacobz, Ahmad Tayob

English
Rita Xaba, Nontobeko Msimango, Nadine Sewsunkur, Malachi Lawrence

Geography
Rebaona Kgasi, Nadine Sewsunkur, Dipthie Sivakumar

Life Orientation
Rita Xaba, Malachi Lawrence, Sachin Maharaj

Life Sciences
Rita Xaba, Nadine Sewsunkur, Dipthie Sivakumar, Malachi Lawrence

Mathematics
Sachin Maharaj, Malachi Lawrence, Luyanda Tshetshe

Mathematical Literacy
Che Heugh

Physical Sciences
Phatutshedzo Mutamba, Malachi Lawrence, Sachin Maharaj

Tourism
Nozipho Mazibuko, Zanele Langa, Mpendulo Mchunu

Visual Arts
Rhulani Sibisi, Tisania Kandasamy, Jessica Tembe, Luyanda Tshetshe

ACADEMIC EXCELLENCE – 70%

Nontobeko Msimango, Dipthie Sivakumar, Rebaona Kgasi, Phuti Mphaki, Phatutshedzo Mutamba, Rita Xaba,
Nadine Sewsunkur, Luyanda Tshetshe, Sachin Maharaj
TOP ACHIEVER : Malachi Lawrence – 82,9%

GRADE 11 TOP ACHIEVER

Accounting
Miraldina Cangoma, Terri Harker, Tenille Forbes

Afrikaans
Shakira Sharfoodeen, Enya Mackay, Curtly Arendse, Tenille Forbes

Business Studies
Lesedi Nkosi, Letlhognolo Nthodi, Hangwani Masikhwa, Lindiwe Tshabalala, Sumaiyah Bhamjee

Computer Applications Technology
Nokulunga Ndebele, Mpho Matubule, Simrin Itburrun, Payal Sukraj

Economics
Muneerah Hornby, Lindiwe Tshabalala, Lelhogonolo Nthodi

English
Ayanda Kananda, Letlhogonolo Nthodi, Payal Sukraj, Azraa Moyideen, Branden Molotsi, Hangwani Masikhwa

Geography
Tumishi Kekana, Branden Molotsi, Payal Sukraj

History
Simrin Itburrun

Life Orientation
Curtly Arendse, Dené Sauls, Ntladi Mohajane,
Tamia Lawrence, Ayanda Kananda, Faatimah Jaffer, Hangwani Masikhwa

Life Sciences
Bonolo Masoka, Payal Sukraj, Selkoane Selatile

Mathematics
Fazlin Margrose, Curtly Arendse, Tenille Forbes

Physical Sciences
Curtly Arendse, Payal Sukraj, Fazlin Margrose

Tourism
Muneerah Hornby

Visual Art
Thando Vilakazi, Carly Chetty, Azraa Moyideen

ACADEMIC EXCELLENCE – 70%

Bonolo Masoka, Jodilee Ferreira, Enya Mackay, Lindiwe Tshabalala, Dené Sauls, Tumishi Kekana,
Thando Vilakazi, Letlhogonolo Nthodi, Hangwani Masikhwa, Selokoane Selatile, Azraa Moyideen, Sumaiyah Bhamjee, Tamia Lawrence, Branden Molotsi, Ayanda Kananda, Faatimah Jaffer, Ntladi Mohajane,
Terri Harker, Miraldina Cangoma, Curtly Arendse, Fazlin Margrose, Payal Sukraj,
TOP ACHIEVER : Tenille Forbes – 85,6%

GRADE 12 TOP ACHIEVERS

* – Distinctions

Accounting
*Mukundi Mamatho, *Tsholofelo Molokoane, *Micaela Quaker, *Simphiwe Gumede, *Courtney Julich
Top Achiever : *Kealeboga Mphahlele 88%

Afrikaans
*Nandi Zulu, *Grace Mudau, *Jamie-Lee Durrell, *Kwother Abels, *Courtney Julich, *Micaela Quaker, *Taryn Anderson, *Adrian Sechele, *Mireez du Preez, *Sinclaire Dludla
Top Achiever : *Lesleigh Goldsmith 89%

Business Studies
*Dryton Whyte, *Mireez du Preez, *Nontsikelelo Matshiqi, *Oratile Matau, *Poloko Hlalele, *Buhle Madonsela
Top Achiever : *Sinclaire Dludla 87%

Computer Applications Technology
Tumisho Noto, Kirsten Browne
Top Achiever : Courtney Julich 79%

English
Courtney Julich, Chad Thomas,
J H WHITEFORD AWARD
Top Achievers
*Mukundi Mamatho, *Sinclaire Dludla

Geography
Naomi Ngconwane, Lesedi Mosikare
FRANK BICHENO MEMORIAL AWARD
Top Achiever : Murangaphanda Ungani

History
*Choniel Meyer, *Nompumelelo Mkize, *Ashley Mkhwanazi, *Tebogo Moroe, *Tsholofelo Molokoane, *Alice Kalwe, *Moleboheng Moloto, *Ziphozonke Magingxa,*Dryton White, *Nicole Martin, * Mireez du Preez, *Nontsikelelo Matshiqi
FELICITé MILLER AWARD
Top Achiever : *Courtney Julich 95%

Life Orientation
Simphiwe Gumede, Lesleigh Goldsmith, Naomi Ngcongwane, Courtney Julich, Kelebogile Legoko
Top Achiever – *Nabila Norgy 91%

Life Sciences
Murangaphanda Ungani, *Nicole Martin
Top Achiever – *Courtney Julich 93%

Mathematical Literacy
*Dryton Whyte, *Ricky Muller, *Raqeeba Larnie, *Melissa van Rooyen, * Masood Bala, * Emelio Hughes
Top Achiever – *Julian Russ 91%

Mathematics
Kealeboga Mphahlele, Nandi Zulu, Kirsten Browne
Top Achiever – Courtney Julich 77%

Physical Science
Simphiwe Gumede
TOP ACHIEVER – *Courtney JuIich 82%

Tourism
Elelwani Mudzunga, Django Beeby
Top Achiever – *Melissa van Rooyen

Visual Art
Thabo Tsolo, *Nabila Norgy
SALETTE WHITEMAN VISUAL ART AWARD
Top Achiever – *Simphiwe Gumede 83%

Academic Achievement – 70%

Lesedi Mosikare, Micaela Quaker, Sinclaire Dludla, Tsholofelo Molokoane, Mukundi Mamatho, Nandi Zulu, Nicole Martin, Dryton Whyte, Simphiwe Gumede, Nontsikelelo Matshiqi, Melissa van Rooyen

Academic Excellence

Courtney Julich – 84%

Academic Honours Blazers

Grade 10

Malachi Lawrence, Phuti Mphaki, Phatutshedzo Mutamba, Luyanda Tshetshe, Rita Xaba

Grade 11

Sumaiya Bhamjee, Faatimah Jaffer, Ayanda Kananda, Azraa Moyideen, Dené Sauls, Selokoane Selatile, Thando Vilakazi

Les Williams Trophy
Diligence, Perseverance, Loyalty & All-round Attainment in Grade 11
Selokoane Selatile

Vic Jardim Trophy for Natural Sciences
Life Sciences, Mathematics and Physical Sciences
Courtney Julich

Harry Schwarz Award
Outstanding Achievement
Courtney Julich

Magna Cum Laude Award
Courtney Julich

Scholar of the Year Award
Courtney Julich