GRADE 8 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Brayden Vaughan, Lameeka Starkey, Terry-Ann Paulsen, Tamryn Brown

Creative Arts
Mamule Mabunda, Jenny Folo, Muhammed Tai

Economic & Management Sciences
Eneto Maluleke, Brayden Vaughan, Jenny Folo, Muhammed Tai

English
Sandisiwe Maliwa, Katelyn Morgan, Mamule Mabunda, Eneto Maluleke, Muhammed Tai

Life Orientation
Mamule Mabunda, Eneto Maluleke, Muhammed Tai

Mathematics
Muhammed Tai, Phathutshedzo Netshiendeulu, Eneto Maluleke

Natural Sciences
Jenny Folo, Tamryn Brown, Brayden Vaughan, Muhammed Tai, Eneto Maluleke, Mamule Mabunda

Social Sciences
Jenny Folo, Brayden Vaughan, Eneto Maluleke, Mamule Mabunda

Technology
Brayden Vaughan, Mamule Mabunda, Jenny Folo, Muhammed Tai

Academic Excellence – 80%
Phathutshedzo Netshiendeulu, Brayden Vaughan, Jenny Folo,
Eneto Maluleke, Mamule Mabunda
Top Achiever – Muhammed Tai 89%

GRADE 9 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Rendani Ramugondo, Zulaycha Halim, Maxine Ryan

Creative Arts
Rendani Ramugondo, Ofentse Molokoane, Ekta Naicker, Reabetswe Maboea, Sharon Horrison, Antonia Mahomed, Murendeni Mudau

Economic & Management Sciences
Kiara John, Reabetswe Maboea, Rendani Ramugondo, Khanyisile Ndlovu

English
Sharon Horrison, Reabetswe Maboea, Ekta Naicker

Life Orientation
Qhayiya Boyce, Murendeni Mudau, Reabetswe Maboea, Sharon Horrison

Mathematics
Cassidy Balraj, Refiloe Manendze, Reabetswe Maboea

Natural Sciences
Khanyisile Ndlovu, Rendani Ramugondo, Cassidy Balraj

Social Sciences
Athule Sigcu, Murendeni Mudau. Reabetswe Maboea, Sheila Langton

Technology
Rendani Ramugondo, Reabetswe Maboea, Mahlatse Ramokgadi, Cassidy Balraj

Academic Excellence – 75%
Yumna Williams, Kamohelo Pieterson, Ofentse Molokoane, Mapula Makgamata, Kaylay van Schalkwyk, Maxine Ryan, Shenice Ramiah, Reuben Kelly, Athule Sigcu, Khanyisile Ndlovu, Karabo Manoko, Zinhle Dlangisa, Ekta Naicker, Murendeni Mudau, Sharon Horrison, Sheila Langton, Cassidy Balraj, Rendani Ramugondo
Top Achiever : Reabetswe Maboea 85%

GRADE 10 TOP ACHIEVERS

Accounting
Ntsakiso Baloyi, Leigh-Anne Wellington, Roxanne Smith

Afrikaans
Amy-Lee Green, Jesse Ferreira, Jaden Smith

Business Studies
Roxanne Smith, Anele Mhlanga, Lethabo Leolo

Computer Applications Technology
Leigh-Anne Wellington, Roxanne Smith, Lethabo Leolo

Economics
Raeesa Ebrahim, Eletu Sikade

English
Thandolwethu Mabaso, Daniel Uzor, Bushebo Bulombo,
Mmangwadi Mohajane, Raeesa Ebrahim, Jaden Smith

Geography
Sanele Khumalo, Mmangwadi Mohajane, Bushebo Bulombo,
Mpumelelo Moloi, Jorenthia de Bruin, Nkosinathi Nkosi, Bedel Shambu, Bryan Zikhayi

History
Taryn du Preez, Raeesa Ebrahim

Life Orientation
Ntsakiso Baloyi, Rivash Jaikaran, Raeesa Ebrahim, Nkosinathi Nkosi

Mathematical Literacy
Manase Nkomo, Tshepang Padi, Tiyana Steyn

Mathematics
Bryan Zikhayi, Kwenzokuhle Khumalo, Bedel Shambu

Physical Sciences
Bryan Zikhayi, Sanele Khumalo, Kwenzokuhle Khumalo

Visual Arts
Keegan Beeby, Thandolwethu Mabaso

Academic Excellence – 70%
Muhammed Makda, Uhone Khakhu, Jorenthia de Bruin, Bushebu Bulombo, Jaden Smith, Bedel Shambu, Bryan Zikhayi, Kwenzokuhle Khumalo, Ntsakiso Baloyi, Raeesa Ebrahim, Lethabo Leolo,
Top Achiever : Roxanne Smith – 77%

GRADE 11 TOP ACHIEVERS

Accounting
Schaelyn Mohamed, Lesego Manoko, Muhammad Moosajee

Afrikaans
Muhammad Moosajee, Schaelyn Mohamed, Tyrique Lawrence

Business Studies
Ntombikayise Ntuli, Verona Jacob, Tyrique Lawrence,
Muhammad Moosajee

Computer Applications Technology
Sanjana Maharaj, Verona Jacob

Economics
Najmah Abraham, Verona Jacob, Muhammad Moosajee

English
Khanya Makhothi, Muhammad Moosajee, Aarifah Moolla

Geography
Kutloano Mcunu, Shazia Kassim, Joshua Browne

History
Khanya Makhothi, Taylor Coombes, Caslian Isaacs

Life Orientation
Sanjana Maharaj, Ntombikayise Ntuli, Seemola Maboea

Life Sciences
Selloane Maboea, Aarifah Moolla, Sanjana Maharaj, Lesego Manoko, Khanya Makhothi, Schaelyn Mohamed

Mathematics
Rofhiwa Sitabule, Muhammed Moosajee, Lesego Manoko

Mathematical Literacy
Mxolisi Zikalala, Lwandle Dingiswayo

Physical Sciences
Lesego Manoko, Tyrique Lawrence, Aarifah Moolla, Schaelyn Mohamed

Visual Arts
Uyanda Mabasa, Katlego Moholo, Arlene Jacob

Academic Excellence – 70%
Mosa Mathebula, Selloane Maboea, Kutloano Mcunu, Reagan Bailey, Rofhiwa Sitabule, Khanya Makhothi, Sanjana Maharaj, Verona Jacob, Aarifah Moolla, Lesego Manoko, Tyrique Lawrence, Schaelyn Mohamed
Top Achiever : Muhammad Moosajee 86%

GRADE 12 NSC TOP ACHIEVERS

* – Distinctions

Accounting
Chenielle Jacobz*, Rita Xaba*, Bradley Plaatjes*, Ahmad Tayob*, Sachin Maharaj*
Top Achiever : Malachi Lawrence* 93%

Afrikaans
Orelin Smith*, Nontobeko Msimango*, Phatutshedzo Mutamba*, Margot van Rensburg*, Che Heugh*, Lesego Ramalatso*, Mayroonisha Abdallah*, Simmonique Paulsen*, Tyrique Dajee*, Dipthie Sivakumar*, Jada Smith*, Shanique Johannes* Malachi Lawrence*, Wafiqa Abader*, Zoe Fourie*, Bontle Nthodi*,
Nadine Sewsunkur*
Top Achiever : Chenielle Jacobz* 92%

Business Studies
Bradley Plaatjes*
Top Achiever – Ahmad Tayob* 83%

Computer Applications Technology
Mpho Selemela
Top Achiever – Yashveen Govind – 79%

Consumer Studies
Top Achiever – Tasneem Khan* – 80%

Economics
Mayroonisha Abdallah, Mohammed Bashir,
The Jibhai Memorial Award for Economics
Top Achiever – Ahmad Tayob* – 80%

English
Luyanda Tshetshe*, Wafiqa Abader*
J H Whiteford Award for English
Top Achiever
Nadine Sewsunkur* – 87%

Geography
Dipthie Sivakumar*, Nadine Sewsunkur*
Frank Bicheno Memorial Award
Top Achiever
Rebaona Kgasi* – 90%

History
Rachel Msila*, Ahmed Langry*, Sipesihle Nonxuba*, Kimberley Sithole*, Bohlale Hleza*, Fezeka Mbatha*, Zinhle Manana*, Adaiah Baloyi*, Wafiqa Abader*, Londiwe Mthethwa*, Nozipho Mazibuko*
Felicité Miller Award
Top Achiever
Ntokozo Xulu* – 88%

Life Orientation
Ntokozo Xulu*, Lesego Ramalatso*, Dipthie Sivakumar*, Rita Xaba*, Phatutshedzo Mutamba*, Rebaona Kgasi*, Wafiqa Abader*,
Top Achiever – Malachi Lawrence* – 91%

Life Sciences
Phuti Mphaki*, Rita Xaba*, Phatutshedzo Mutamba*, Luyanda Tshetshe*, Nadine Sewsunkur*, Mapule Hutamo*, Sachin Maharaj*, Rebaona Kgasi*
Top Achiever – Malachi Lawrence* – 91%

Mathematical Literacy
Aavishkar Ramparsad
Top Achiever – Yashveen Meghraj* 81%

Mathematics
Mapule Hutamo*, Luyanda Tshetshe*, Sachin Maharaj*
Top Achiever – Malachi Lawrence – 87%

Physical Science
Rebaona Kgasi*, Luyanda Tshetshe*, Mapule Hutamo*, Malachi Lawrence*
Top Achiever – Sachin Maharaj*- 91%

Tourism
Simone Chetty*
Top Achievers – Bokang Sithebe* & Tasneem Khan* – 83%

Visual Art
Jessica Tembe
Salette Whiteman Visual Art Award
Top Achiever
Luyanda Tshetshe* – 85%

Academic Achievement – 70%
Mpho Selemela, Yashveen Meghraj, Tasneem Khan, Dipthie Sivakumar, Bontle Nthodi, Chenielle Jacobz, Rita Xaba, Ahmad Tayob, Bradley Plaatjes

Academic Excellence – 75% +
Phuti Mphaki, Shanique Johannes, Phatutshedzo Mutamba, Mapule Hutamo,

80% +
Rebaona Kgasi, Wafiqa Abader, Nadine Sewsunkur, Luyanda Tshetshe, Sachin Maharaj, Malachi Lawrence

ACADEMIC HONOURS BLAZERS

Grade 10
Raeesa Ebrahim

Grade 11
Tyrique Lawrence, Selloane Maboea, Khanya Makhothi, Schaelyn Mohamed. Muhammad Moosajee

Les Williams Trophy
Diligence, Perseverance, Loyalty & All-round Attainment in Grade 11
Khanya Makhothi

Vic Jardim Trophy for Natural Sciences
Life Sciences, Mathematics and Physical Sciences
Malachi Lawrence

Harry Schwarz Award
Outstanding Achievement
Sachin Maharaj

Scholar of the Year Award
Malachi Lawrence