Grade 8 Top Achievers

Afrikaans
Kalay van Schalkwyk, Angelique Scheepers, Maxine Ryan

Creative Arts
Cassidy Balraj, Murendeni Mudau, Reabetswe Maboea, Ofentse Molokoane

Economic & Management Sciences
Murendeni Mudau, Shenice Ramiah, Yumna Williams, Zinhle Dlangisa, Reabetswe Maboea

English
Seshnii Naidoo, Yumna Williams, Reabetswe Maboea

Life Orientation
Yumna Williams, Leigh Spadonie, Sheila Langton, Balraj Cassidy,
Reuben Kelly, Josue Lwambululo

Mathematics
Nidine Kruger, Cassidy Balraj, Qhayiya Boyce, Karabo Manoko,
Reabetswe Maboea, Maria Manendze, Elizabeth Sikagoma

Natural Sciences
Shenice Ramiah, Khanyisile Ndlovu, Tony Khumalo, Sheila Langton

Social Sciences
Cassidy Balraj, Sharon Horrison, Khanyisile Ndlovu, Shenice Ramiah, Ofentse Molokoane, Reabetswe Maboea, Sheila Langton

Technology
Antonia Mahomed, Yumna Williams, Ofentse Molokoane

Academic Excellence – 80%
Yumna Williams, Sheila Langton, Cassidy Balraj,
TOP ACHIEVER : Reabetswe Maboea 83.6%

Grade 9 Top Achievers

Afrikaans
Kim Jacobs, Taryn du Preez, Jesse Ferreira

Creative Arts
Leigh-Anne Wellington, Mbosho Bulombo, Kim Jacobs,
Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo

Economic & Management Sciences
Leigh-Anne Wellington, Sanele Khumalo, Kim Jacobs, Muhammed Makda, Tshegofatso Makhene, Roxanne Smith, Mmatapa Mangena, Raeesa Ebrahim, Lushendri Moodley, Kwenzokhule Khumalo

English
Mmetja Kekana, Jesse Ferreira, Raeesa Ebrahim

Life Orientation
Kwenzokuhle Khumalo, Mmetja Kekana, Keitumetse Modise,
Uhone Khakhu, Jesse Ferreira, Raeesa Ebrahim

Mathematics
Lethabo Leolo, Tshegofatso Makhene, Raeesa Ebrahim, Bedel Shambu, Mbosho Bulombo, Sanele Khumalo

Natural Sciences
Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo, Sibusio Mfana, Aaron Masana

Social Sciences
Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo, Mpumelelo Moloi,
Mmetja Kekana, Raeesa Ebrahim

Technology
Jaden Smith, Bedel Shambu, Nkosinathi Nkosi,, Raeesa Ebrahim,
Sanele Khumalo, Muhammad Moosajee

Academic Excellence – 75%
Taryn du Preez, Eletu Sikade, Mbosho Bulombo, Jesse Ferreira,
Bushebo Bulombo, Bedel Shambu, Uhone Khakhu, Kim Jacobs, Kwenzokuhle Khumalo, Mmetja Kekana, Thandolwethu Mabaso, Sanele Khumalo
TOP ACHIEVER : Raeesa Ebrahim – 84%

Grade 10 Top Achievers

Accounting
Sanjana Maharaj, Schaelyn Mohamed, Muhammad Moosajee

Afrikaans
Fazeelah Hendricks, Muhammad Moosajee, Caslian Isaacs,
Tyrique Lawrence, Schaelyn Mohamed

Business Studies
Ntombikayise Ntuli, Tyrique Lawrence, Muhammad Moosajee

Computer Applications Technology
Jose Alabanzas, Adelaine Jacob, Sanjana Maharaj

Economics
Muhammad Moosajee

English
Tshepiso Tlhokwe, Tshedza Netshiendeulu, Sanjana Maharaj,
Monica Khangale, Muhammad Moosajee

Geography
Vhusani Nthangeni, Kutloana Mcunu, Shazia Kassim

History
Khanya Makhothi, Gregory Snyders

Life Orientation
Monica Khangale, Aarifah Moolla, Makhakhela Makhabane, Reagan Bailey, Tshepiso Tlhokwe, Gregory Snyders, Shaelyn Mohamed, Lesego Manoko, Sanjana Maharaj

Life Sciences
Kganya Makhothi, Monica Khangale, Kutloano Mcunu, Sanjana Maharaj, Schaelyn Mohamed

Mathematics
Tyrique Lawrence, Muhammad Moosajee, Selloane Maboea, Schaelyn Mohamed, Aarifah Moolla, Lesego Manoko

Mathematical Literacy
Royston Tansley

Physical  Sciences
Selloane Maboea, Aarifah Moolla, Schaelyn Mohamed

Visual Arts
Uyanda Mabuza, Naledi Modisakeng, Monica Khangale, Arlene Jacob

Academic Excellence – 70%
Mosa Mathebula, Shazia Kassim, Seemola Maboea, Kutloano Mcunu, Kganya Makhothi, Gregory Snyders, Lesego Manoko, Selloane Maboea, Adelaine Jacob, Aarifah Moolla, Sanjana Maharaj, Tyrique Lawrence, Schaelyn Mohamed
TOP ACHIEVER : Muhammad Moosajee – 84.1%

Grade 11 Top Achievers

Accounting
Bontle Nthodi, Chenielle Jacobz, Sachin Maharaj, Malachi Lawrence

Afrikaans
Wafiqa Abader, Shanique Johannes, Nadine Sewsunkur

Business Studies
Yashveen Meghraj, Bradley Plaatjes, Ahmad Tayob

Computer Applications Technology
Mpho Selemela, Yasheen Govind

Economics
Ahmad Tayob

English
Rita Xaba, Kholofelo Tshilwane, Malachi Lawrence, Sachin Maharaj

Geography
Dipthie Sivakumar, Nadine Sewsunkur, Rebaona Kgasi

History
Londiwe Mthethwa

Life Orientation
Orelin Smith, Tanya Padayachee, Tshepiso Makhabane, Chenielle Jacobz, Phuti Mphaki, Bokang Sithebe, Phatutshedzo Mutamba, Rita Xaba

Life Sciences
Nadine Sewsunkur, Sachin Maharaj, Malachi Lawrence

Mathematics
Luyanda Tshetshe. Malachi Lawrence, Sachin Maharaj

Mathematical Literacy
Yashveen Meghraj

Physical Sciences
Luyanda Tshetshe, Malachi Lawrence, Sachin Maharaj

Visual Art
Jessica Tembe, Luyanda Tshetshe

Academic Excellence – 70%
Bradley Plaatjes, Dipthie Sivakumar, Bontle Nthodi, Phuti Mphaki, Yashveen Meghraj, Chenielle Jacobz, Ahmad Tayob, Mapule Hutamo, Rita Xaba, Nadine Sewsunkur, Phatutshedzo Mutamba, Rebaona Kgasi, Sachin Maharaj, Luyanda Tshetshe,
TOP ACHIEVER : Malachi Lawrence – 84.1%

Grade 12 Top Achievers

* – Distinctions

Accounting
Musawenkosi Vilakazi*, Bonolo Masoka*, Ndamulelo Nemukula*,
Ayanda Kananda*, Shereen Makola*, Tamia Lawrence*,
Sumaiyah Bhamjee*, Fazlin Margrose*, Miraldina Cangoma*,
Hangwani Masikhwa*, Tenille Forbes*,
TOP ACHIEVER : Terri Harker* – 94%

Afrikaans
Reagan Ward*, Savannah van der Merwe*, Dené Sauls*, Enya Mackay*, Amber Jacobs*, Terri Harker*, Danielle Booysens*, Faatimah Jaffer*, Jodilee Ferreira*, Merton-Curtis Notrem*, Charis Chinian*, Robyn Marwing*, Ethan Camp*, Azraa Moyideen*, Shakira Sharfoodeen*, Sumaiyah Bhamjee*, Payal Sukraj*, Tamia Lawrence*, Curtly Arendse*, Fazlin Margrose*,
TOP ACHIEVER : Tenille Forbes* – 92%

Business Studies
Lindiwe Tshabalala*, Lesedi M Nkosi*, Wandile Matsebula*, Musawenkosi Vilakazi*, Sumaiyah Bhamjee*,
TOP ACHIEVERS – Hangwani Masikhwa* & Letlhogonolo Nthodi*- 88%

Computer Applications Technology
TOP ACHIEVER – Payal Sukraj* – 83%

Economics
Lindiwe Tshabalala, Letlhogonolo Nthodi*,
TOP ACHIEVER – Lesedi M Nkosi* – 87%

English
Lethlogonolo Nthodi*, Bonolo Masoka*, Tenille Forbes*, Payal Sukraj*, Tasmia Sayed Ally*, Hangwani Masikhwa*,
J H WHITEFORD AWARD FOR ENGLISH
TOP ACHIEVER
Fazlin Margrose* – 90%

Geography
Merton-Curtis Notrem*, Faatimah Jaffer*, Branden Molotsi*, Curtly Arendse*,
FRANK BICHENO MEMORIAL AWARD
TOP ACHIEVER : Payal Sukraj* – 88%

History
Simrin Itburrun, Thandeka Mncwango, Nomvula Masongo,
FELICITé MILLER AWARD
Faith Ramaila* – 85%

Life Orientation
Payal Sukraj*, Azraa Moyideen*, Bonolo Masoka*, Tenille Forbes*, Sumaiyah Bhamjee*,
TOP ACHIEVER – Fazlin Margrose* – 95%

Life Sciences
Curtly Arendse*, Bonolo Masoka*, Tamia Lawrence*, Terri Harker*,
Tenille Forbes*, Ntladi Mohajane*,
TOP ACHIEVERS – Fazlin Margrose* & Payal Sukraj* – 91%

Mathematical Literacy
Humaira Khan, Neo Ndou,
TOP ACHIEVER – Shezaan Singh* – 83%

Mathematics
Fazlin Margrose*, Tenille Forbes*,
TOP ACHIEVER – Terri Harker* 86%

Physical Science
Terri Harker, Fazlin Margrose*,
TOP ACHIEVER – Tenille Forbes*- 85%

Tourism
TOP ACHIEVER – Muneerah Hornby – 77%

Visual Art
Carly Chetty, Thando Vilakazi*,
SALETTE WHITEMAN VISUAL ART AWARD
Top Achiever – Azraa Moyideen* -88%

Academic Achievement – 70%
Thando Vilakazi, Selokoane Selatile, Merton-Curtis Notrem,
Lesedi M Nkosi, Robyn Marwing, Muneerah Hornby, Tumishi Kekana, Jodilee Ferreira, Ayanda Kananda, Simrin Itburrun, Azraa Moyideen, Shereen Makola, Letlhogonolo Nthodi, Branden Molotsi, Bonolo Masoka, Ntladi Mohajane

Academic Excellence – 75%
Hangwani Masikhwa, Faatimah Jaffer, Tamia Lawrence, Sumaiyah Bhamjee, Miraldina Cangoma, Curtly Arendse, Terri Harker, Payal Sukraj, Tenille Forbes, Fazlin Margrose

Academic Honours Blazers

Grade 10
Adelaine Jacob, Sanjana Maharaj, Aarifah Moolla, Lesego Manoko, Kutloano Mcunu

Grade 11
Chenielle Jacobz, Rebaona Kgasi, Sachin Maharaj, Nadine Sewsunkur, Dipthie Sivakumar

Vic Jardim Trophy for Natural Sciences
Life Sciences, Mathematics and Physical Sciences
Tenille Forbes

Harry Schwarz Award
Outstanding Achievement
Selokoane Selatile

Scholar of the Year  Award
Fazlin Margrose