HONOURS NIGHT 2020

GRADE 8 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Jade Laing, Kendra Bezuidenhout, Mbalenhle Nkosi, Vuyelwa Mayeza

Creative Arts
Risana Mathebane, Lumka Gxabagxaba, Reegan Standler

Economic & Management Sciences
Mogau Makobe, Reegan Standler, Gracia Ngoyi, Vuyelwa Mayeza,
Crystal Lelu, Nosipho Mazibuko, Boitumelo Mahashe, Shudley Fick

English
Gabrielle Strachan, Jaden Pretorius, Crystal Lelu, Lumka Gxabagxaba, Nadia Attia Hamed, Drishti Naicker, Reegan Standler

Life Orientation
Kayleigh Thomas, Shudley Fick, Reegan Standler

Mathematics
Reegan Standler, Drishti Naicker, Shudley Fick

Natural Sciences
Kaylee Ferley, Reegan Standler, Gracia Ngoyi, Melov Munya,
Shudley Fick

Social Sciences
Gugulethu Ngwenya, Mogau Makobe, Shudley Fick, Reegan Standler

Technology
Mogau Makobe, Drishti Naicker, Shudley Fick

Academic Excellence – 80%
Shudley Fick
Top Achiever – Reegan Standler – 84%

GRADE 9 TOP ACHIEVERS

Afrikaans
Athena Mauritz, Danielle Brown, Chelsea Morris

Creative Arts
Athena Mauritz, Neo Leolo, Marang Molete

Economic & Management Sciences
Elvic Muanda, Danielle Brown, Marang Molete, Nobuhle Sibanyoni

English
Nobuhle Sibanyoni, Marang Molete, Neo Leolo

Life Orientation
Thabang Motsau, Tshegofatso Morake, Marang Molete, Mbalenhle Cima, Lebogang Moleme, Neo Leolo, Danielle Brown, Timothy Chilezi

Mathematics
Neo Leolo, Bonolo Ledwaba, Nobuhle Sibanyoni, Marang Molete

Natural Sciences
Danielle Brown, Athena Mauritz, Nobuhle Sibanyoni, Neo Leolo

Social Sciences
Athena Mauritz, Neo Leolo, Nobuhle Sibanyoni, Deo Kalombo,
Marang Molete

Technology
Thabang Motsau, Danielle Brown, Athena Mauritz

Academic Excellence – 75%
Deo Kalombo, Chelsea Morris, Elvic Muanda, Thabang Motsau,
Bonolo Ledwaba, Danielle Brown, Marang Molete, Athena Mauritz,
Top Achievers: Nobuhle Sibanyoni & Neo Leolo – 86%

GRADE 10 TOP ACHIEVERS

Accounting
Amukelani Maluleke, Nuraan Padayachee, Muhammed Tai

Afrikaans
Brayden Vaughan, Tamryn Brown, Muhammed Tai

Business Studies
Tshila Yumba, Nomathamsanqa Yona, Joseph Uzor, Muhammed Tai, Thabang Sheleng

Computer Applications Technology
Jenny Folo, Salena Govender, Brayden Vaughan

Consumer Studies
Nomsa Mlilwana, Mapulane Masilo, Simphiwe Khanyile

Economics
Caitlin Wellington

English
Tamryn Brown, Jenny Folo, Mamule Mabunda

Geography
Kgomotso Kgatitsoe, Phathutshedzo Netshiendeulu, Eneto Maluleke, Mamule Mabunda

Life Orientation
Nomathamsanqa Yona, Eneto Maluleke, Thabang Sheleng, Mamule Mabunda, Muhammed Tai

Life Sciences
Eneto Maluleke, Nomathamsanqa Yona, Jenny Folo

Mathematical Literacy
Veron Jacob, Keayn Samuels, Aqila Ebrahim

Mathematics
Jenny Folo, Muhammed Tai, Phathutshedzo Netshiendeulu

Physical Sciences
Ronewa Mathuba, Eneto Maluleke, Jenny Folo

Tourism
Aqila Ebrahim, Tshepiso Rapola

Visual Arts
Luke Abrahams, Brayden Vaughan, Tamryn Brown

Academic Excellence – 70%
Salena Govender, Tamryn Brown, Phathutshedzo Netshiendeulu,
Brayden Vaughn, Nomathamsanqa Yona, Mamule Mabunda,
Eneto Maluleke, Jenny Folo
Top Achiever : Muhammed Tai – 80%

GRADE 11 TOP ACHIEVERS

Accounting
Kamohelo Pieterson, Khanyisile Ndlovu

Afrikaans
Sopuluchukwu Nwana, Sydney Williams, Maxine Ryan

Business Studies
Kyneshia Petrus, Rayhaan Laher, Ekta Naicker, Lourena Mondale

Computer Applications Technology
Sisipho Mbalo, Nidine Kruger, Jayden-Lee Jansen, Thabo Matubule,
Ekta Naicker

Consumer Studies
Antonia Mahomed

English
Ekta Naicker, Reabetswe Maboea, Sopuluchukwu Nwana

Geography
Rendani Ramugondo, Rayhaan Laher, Sopuluchukwu Nwana

History
Likhona Dyantyi, Sisipho Mbalo, Reabetswe Maboea

Life Orientation
Maxine Ryan, Ofentse Molokoane, Tshepano Makhabane,
Sopuluchukwu Nwana

Life Sciences
Rendani Ramugondo, Rayhaan Laher, Sydney Williams,
Sopuluchukwu Nwana

Mathematical Literacy
Montell Greef, Jesse Ferreira, Antonia Mahomed, Charleema Zondi

Mathematics
Khanyisile Ndlovu, Sydney Williams, Mpilwenhle Nyathi,
Sopuluchukwu Nwana, Rendani Ramugondo

Physical Sciences
Nqobile Khoza, Sopuluchukwu Nwana, Sydney Williams,
Rendani Ramugondo

Visual Arts
Tiffany Goliath, Victor-Paballo Ndhlovu, Sydney Williams

Academic Excellence – 70%
Shenice Ramiah, Faith Mudau, Charleema Zondi, Nqobile Khoza,
Sharon Horrison, Rayhaan Laher, Athule Sigcu, Ekta Naicker,
Reabetswe Maboea, Sheila Langton, Khanyisile Ndlovu,
Rendani Ramugondo, Sydney Williams
Top Achiever : Sopuluchukwu Nwana – 84%

GRADE 12 TOP ACHIEVERS
* – Distinctions

Accounting
Muhammed Makda, Ntsakiso Baloyi*, Roxanne Smith*, Eletu Sikade*, Lethabo Leolo*
Top Achiever : Aaron Masana* – 85%

Afrikaans
Uhone Khakhu*, Roxanne Smith*, Jaden Smith*, Amy-Lee Green*, Taryn du Preez*, Ernest Louw*, Kim Jacobs*, Jorenthia de Bruin*,
Tasmiyah Jaffer*,
Top Achievers : Thandolwethu Mabaso* & Mmetja Kekana* – 87%

Business Studies
Mpho Habai*, Lethabo Leolo*
Top Achiever : Ntsakiso Baloyi* – 96%

Computer Applications Technology
Top Achiever : Roxanne Smith* – 82%

Economics
The Jibhai Memorial Award for Economics
Top Achiever : Lethabo Leolo* – 82%

English
J H Whiteford Award for English
Top Achiever : Raeesa Ebrahim* – 88%

Geography
Bedel Bokama Shambu*
Frank Bicheno Memorial Award
Top Achiever : Bryan Zikhayi* – 85%

History
Keitumetse Modise*, Mmetja Kekana*, Ernest Louw*, Taryn du Preez*,
Manase Nkomo*,
Felicité Miller Award
Top Achiever : Raeesa Ebrahim* – 88%

Life Orientation
Nkosinathi Nkosi*, Bedel Bokama Shambu*, Bryan Zikhayi*, Ernest Louw*,
Daniel Uzor*,
Top Achiever – Rivash Jaikaran – 93%

Life Sciences
Tasmiyah Jaffer*, Jorenthia de Bruin*, Bedel Bokama Shambu*
Top Achiever – Bryan Zikhayi – 90%

Mathematical Literacy
Tianco Geldenhuis*
Top Achiever – Khayalethu Sithole* – 87 %

Mathematics
Top Achievers – Bedel Bokama Shambu* & Bryan Zikhayi* – 80%

Physical Sciences
Bedel Bokama Shambu*
Top Achiever – Bryan Zikhayi – 86%

Tourism
Top Achiever – Mpho Habai* – 83%

Academic Achievement – 70%
Aaron Masana, Nkosinathi, Nkosi, Uhone Khakhu, Fikile Nkosi,
Sanele Khumalo, Sibusiso Mfana, Bushebu Crispin, Kwenzokuhle Khumalo, Taryn du Preez, Eletu Sikade, Muhammed Makda,

Academic Excellence – 75% +
Mpho Habai, Jorenthia de Bruin, Roxanne Smith, Ernest Louw,
Mmetja Kekana, Ntsakiso Baloyi, Raeesa Ebrahim, Bryan Zikhayi,
Lethabo Leolo, Bedel Bokama Shambu

ACADEMIC HONOURS BLAZERS

Grade 10
Tamryn Brown, Jenny Folo, Mamule Mabunda,
Eneto Maluleke, Phathutshedzo Netshiendeulu, Muhammed Tai, Brayden Vaughan

Grade 11
Sharon Horrison, Ekta Naicker, Khanyisile Ndlovu,
Rendani Ramugondo

STAFF LONG SERVICE AWARDS

10 Years
Mrs Wellington

15 Years
Mr Simons

20 Years
Mr de Beer

25 Years
Mrs Oosthuizen
Ms Thwala

30 Years
Mrs Roy

35 Years
Mr  A Sethloka

Les Williams Trophy
Diligence, Perseverance, Loyalty &
All-round Attainment in Grade 11
Chanz Sohan

Vic Jardim Trophy for Natural Sciences
Life Sciences, Mathematics and Physical Sciences
Bryan Zikhayi

Scholar of the Year Award
Top Academic Achiever in NSC Exam
Bedel Bokama Shambu