HONOURS NIGHT 2021

TOP ACHIEVERS 2020

Due to Covid-19 seperate Honours Assemblies were held for our Grade 8 to 11 Top Learners over a span of four days during school hours.

The Grade 12 Honours Function were attended by the parents and the staff.

GRADE 8

Afrikaans
Ameer Williams

Creative Arts
Ameer Williams

Economic & Management Sciences
Kirsten Lee Waihenya, Nako Mabunda

English
Siyavuya Nyilika, Tshegofatso Matshoge

Life Orientation
Morena Makobe, Mikael Bartlett

Mathematics
Ameer Williams, Samson Mashaba, Shukrani Kayembe, Satya Itburrun

Natural Sciences
Kirsten Lee Waihenya, Lonwabo Sibotho

Social Sciences
Morena Makobe

Technology
Ameer Williams, Kirsten Lee Waihenya, Tshegofatso Matshoge

ACADEMIC EXCELLENCE - 80%
Asanda Nkosi, Morena Makobe, Tshegofatso Matshoge,
Kirsten Lee Waihenya, Lonwabo Sibotho, Nako Mabunda,
Top Achiever - Ameer Williams - 85%

 

GRADE 9

Afrikaans
Reegan Standler

Creative Arts
Reegan Standler, Shudley Fick

Economic & Management Sciences
Reegan Standler

English
Drishti Naicker

Life Orientation
Shudley Fick

Mathematics
Drishti Naicker

Natural Sciences
Shudley Fick

Social Sciences
Reegan Standler

Technology
Lindokuhle Zikalala, Drishti Naicker, Nadia Attia Hamed

Academic Excellence - 75%
Luan Onuka, Nadia Attia Hamed, Hope Kilele, Boitumelo Mahashe,
Kayleigh Thomas, Gracia Ngoyi, Vuyelwa Mayeza, Lethabo Mokoena,
Shudley Fick, Drishti Naicker,
Top Achiever: Reegan Standler - 87%

 

GRADE 10

Accounting
Neo Leolo

Afrikaans
Emile Henry

Business Studies
Bonolo Ledwaba

Computer Applications Technology
Ntsako Sibasa

Consumer Studies
Absanarashida Khan, Mbalenhle Cima

Economics
Marang Molete

English
Neo Leolo

Geography
Sharon Zikhayi

History
Siphemandla Simango

Life Orientation
Marang Molete

Life Sciences
Emile Henry

Mathematics
Nobuhle Sibanyoni, Emile Henry

Physical Sciences
Emile Henry

Tourism
Naomie Lwambululo

Visual Arts
Elvic Muanda, Mbali Mlilo

Academic Excellence - 70%
Sharon Zikhayi, Aluta Nkosi, Lesego Hoogstander, Rolivhuwa Maphaphuli,
Elvic Muanda, Thabang Motsau, Marang Molete, Bonolo Ledwaba,
Nobuhle Sibanyoni, Neo Leolo
Top Achiever : Emile Henry - 86%

GRADE 11

Accounting
Reeza Ebrahim

Afrikaans
Brayden Vaughan

Business Studies
Muhammed Tai

Computer Applications Technology
Brayden Vaughan

Consumer Studies
Ntsako Rikhotso

Economics
Caitlin Wellington

English
Mamule Mabunda

Geography
Mamule Mabunda

Life Orientation
Mamule Mabunda

Life Sciences
Nomathamsanqa Yona

Mathematical Literacy
Shanelda Marnies

Mathematics
Ronewa Mathuba

Physical Sciences
Jenny Folo

Tourism
Jamie Klassen

Visual Arts
Tamryn Brown

Academic Excellence - 70%
Thabang Sheleng, Dintle Ramakoalibane, Zanele Mndaweni, Tamryn Brown, Kgomotso Kgatitsoe, Salena Govender, Ronewa Mathuba, Eneto Maluleke, Brayden Vaughan, Nomathamsanqa Yona, Phathutshedzo Netshiendeulu, Jenny Folo,
Top Achievers :Mamule Mabunda, Muhammed Tai - 82%

GRADE 11

Accounting
Yumna Williams, Lourena Mondlane
Top Achiever : Khanyisile Ndlovu - 93%

Afrikaans
Leigh Spadonie, Kyneshia Petrus, Sharon Horrison, Maxine Ryan, Reabetswe Maboea, Mapula Makgamatha, Kalay van Schalkwyk
Top Achievers : Sydney Williams - 92%

Business Studies
Vivian, Mtshizana, Sisasenkosi Mbityana, Faith Mudau, Rayhaan Laher
Top Achiever : Kyneshia Petrus - 89%

Economics
The Jibhai Memorial Award for Economics
Top Achiever : Sisipho Mbalo - 83%

English
Sheila Langton, Ekta Naicker, Sopuluchukwu Nwana, Reabetswe Maboea, Sydney Williams
J H Whiteford Award for English
Top Achiever : Athule Sigcu - 84%

Geography
Rendani Ramugondo, Sopuluchukwu Nwana, Rayhaan Laher,
Frank Bicheno Memorial Award
Top Achiever : Sheila Langton - 92%

History
Likwona Ngxongwana, Vivian Mtshizana, Givershan Naidoo,
Buhle Ndinisa, Nonkululeko Mbatha, Georgia Mondlane,
Reabetswe Maboea
Felicité Miller Award
Top Achiever : Sisipho Mbalo - 93%

Life Orientation
Sydney Williams Shenice Ramiah, Athule Sigcu, Mapula Makgamatha
Top Achiever : Ekta Naicker - 95%

Life Sciences
Victor-Paballo Ndhlovu, Ofentse Molokoane, Rayhaan Laher, Sopuluchukwu Nwana, Reabetswe Maboea, Rendani Ramogundo,
Sydney Williams
Top Achiever : Sheila Langton - 89%

Mathematical Literacy
Zulaygha Halim. Sisipho Mbalo, Kieran Maber, Charleema-Angel Zondi, Lourena Mondlane,
Top Achievers:
Taylor Anderson, Sithembiso Mbatha, Antonia Mahomed - 86 %

Mathematics
Khanyisile Ndlovu, Sopuluchukwu Nwana, Rendani Ramugondo,
Sydney Williams
Top Achiever : Victor-Paballo Ndhlovu - 84%

Physical Sciences
Top Achiever : Sydney Williams - 80%

Tourism
Kamilah Haet, Cole de Bruin, Taylor Anderson, Tshegofatso Letshwene
Top Achiever : Kieran Maber - 84%

Visual Arts
Sydney Williams
Salette Whiteman Visual Art Award
Top Achiever - Victor-Paballo Ndhlovu - 85%

Academic Achievement - 70%
Cole de Bruin, Faith Mudau, Kalay van Schalkwyk, Nqobile Khoza, Athule Sigcu, Taylor Anderson, Charleema-Angel Zondi, Chanz Sohan, Ekta Naicker, Yumna Williams

Academic Excellence - 75% +
Lourena Mondlane, Kyneshia Petrus, Antonia Mahomed,
Sharon Horrison, Rayhaan Laher, Rendani Ramugondo,
Victor-Paballo Ndhlovu, Sisipho Mbalo, Khanyisile Ndlovu,
Reabetswe Maboea, Sheila Langton, Sopuluchukwu Nwana, Sydney Williams

ACADEMIC HONOURS BLAZERS
Grade 10
Bonolo Ledwaba, Neo Leolo, Marang Molete,
Thabang Motsau, Nobuhle Sibanyoni

Grade 11
Nomathamsanqa Yona

LES WILLIAMS TROPHY

Diligence, Perseverance, Loyalty &
All-round Attainment in Grade 11
Tamryn Brown

OLD ADAMSONIAN AWARD
Courtesy, Loyalty and Service to the School
Kay-Leigh Basjan

VIC JARDIM TROPHY FOR NATURAL SCIENCES
Life Sciences, Mathematics and Physical Sciences
Sydney Williams

TOP ACHIEVER - GEOGRAPHY IN DISTRICT

Sheila Langton

SCHOLAR OF THE YEAR AWARD
Top Academic Achiever in NSC Exam
Sydney Williams